Во Прилеп одбележана 80 годишнината од смртта на Народниот херој Рампо Левката


ООУ Рампо Левката од Прилеп ја одбележа 80- годишнината од смртта на нивниот патрон, Народниот херој- Рампо Левката, со положување цвеќе на бистата на херојот во Паркот на Револуцијата, пред Општинскиот суд и во месноста Дабница. Во самото училиште пак се одржа пригодна програма преку која вработените и учениците му оддадоа почит на Народниот херој- Рампо Левката.

На настанот присуствуваше делегација од Локалната самоуправа и Градоначалникот на Општина Прилеп, г.Борче Јовчески.

Во рамките на одбележувањето беше одигран и спортски натпревар во мал фудбал во ООУ „Добре Јованоски“ и одржана ликовна работилница.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи