Кој го избруса зборот „БУГАРСКИ“ од споменикот на Богомилската епопеја близу Јасеново?


Оштетен е споменикот на Февруарскиот Поход-Богомилската Епопеја, што претставува еден поголемите историски настани за македонскиот народ. На споменикот пишува:

„Вие, хероите од славната богомилска епопеја, во нерамната борба со БУГАРСКИОТ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР ги дадовте своите животи за среќната иднина на нашите млади поколенија”

Деновиве непознати сторители го избрусале зборот „БУГАРСКИОТ“ и дел од зборот ФАШИСТИЧКИ”. Случајот го детектирале членови на Левица од Прилеп кои потоа истиот го споделија на социјалните мрежи.

„Со ова доаѓаме до заклучок дека власта со полна пареа е спремна да ја промени историјата на Македонија за наводна европеизација. Левица Прилеп ова сквернавење строго го осудува и најавува дека ќе излезе со кривична пријава за истото. Според Кривичниот законик на Република Македонија за оштетување на културно наследство е предвидена затворска казна од 1 до 10 години. Историјата на Македонија не е на распродажба за влез во ЕУ и Левица Прилеп ќе се залага локалните историски споменици да останат патоказ за храброста на македонските партизани за идните генерации“, велат од Левица Прилеп.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи