Во недела чествување за 119 години од битката на врвот Маргара кај селото Чаниште


Културно истражувачко-документацискиот центар за Мариово с. Крушевица „Калеш Анѓа“ и Планинарското друштво „Јане Сандански“ од Прилеп на 02.10.2022 во недела организираат чествување по повод 119 години од големата битка на врвот Маргара кај селото Чаниште.

ПРОГРАМА

Комитски марш:

08 ч – I комитска чета: с. Крушевица – манастир „Св. Петка“, с. Крушевица – врв Маргара  (местото на битката), 1016 мнв – манастир „Св. Петка“, с. Чаниште

II комитска чета: с. Крушевица – езера – манастир „Св. Петка“, с. Чаниште

III комитска чета: с. Орле – манастир „Св. Петка“, с. Крушевица – врв Маргара – манастир „Св. Петка“, с. Чаниште

11 ч – Беседа

11 и 15 ч – Комитска заклетва – културен чин

11 и 30 ч – Настап на народни уметници – пригодни револуционерни песни

13 ч – Комитски ручек

14 ч – Народни песни, народни уметници и КУД – општонародна веселба

Тргнување ќе биде во 07 часот од пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Цена 200 денари. Контакт : 076-615-509 – Тренчо и 075/327-334 – Славе.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи