ООУ „Гоце Делчев“ го одбележа Европскиот ден на јазиците

Денес основците од ООУ “Гоце Делчев”- Прилеп под менторство на наставниците по македонски јазик и странски јазици го одбележаа ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ – 26 Септември преку снимање на видео пораки за промовирање на јазичната разноликост.

 

Денес основците од ООУ “Гоце Делчев”- Прилеп под менторство на наставниците по македонски јазик и странски јазици го одбележаа ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ – 26 Септември преку снимање на видео пораки за промовирање на јазичната разноликост.

Во одбележување на настанот беа вклучени ученици од предметна настава од 6-то до 9-то одд. кои кажуваа поздрави, мисли за љубовта кон изучувањето на македонскиот јазик како и интересот и мотивацијата за изучување на другите странски јазици како англискиот, францускиот и германскиот јазик истакнувајќи ја важноста за познавањето на јазиците и другите култури за воспоставување нови мостови на меѓусебна соработка и почитување.

Нека е Честит Европскиот ден на јазиците!

Posted by ООУ „Гоце Делчев“ – Прилеп on Monday, September 26, 2022

Во одбележување на настанот беа вклучени ученици од предметна настава од 6-то до 9-то одд. кои кажуваа поздрави, мисли за љубовта кон изучувањето на македонскиот јазик како и интересот и мотивацијата за изучување на другите странски јазици како англискиот, францускиот и германскиот јазик истакнувајќи ја важноста за познавањето на јазиците и другите култури за воспоставување нови мостови на меѓусебна соработка и почитување.

Нека е Честит Европскиот ден на јазиците!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи