Се зголемува цената на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати од половина од 2 денари. Од полноќ цената на бензините се зголемува за половина денар по литер, дизелот поскапува за 1,5, а екстра лесното масло за домаќинството за два денари по литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 0,460 ден/кг.

Според тоа, новите цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 86,50 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 89,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 92,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 89,50 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 50,228 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи