Ќе се врши вонреден инспекциски надзор во инсталациите кои имаат А Интегрирана еколошка дозвола

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешниот брифинг информираше дека ќе се вршат вонредни инспекции во инсталациите кои имаат А Интегрирана еколошка дозвола.

„Бараме Државниот инспекторат да соработува со локалниот инспекторат и тие да имаат можност, без најава, да влегуваат во инсталациите и да вршат вонредни инспекциски надзори“, посочи Нуредини.

Министерот упати апел до граѓаните да пријавуваат во Инспекторатот за животна средина, доколку забележат загадување.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи