По двегодишна пауза викендов се одржа Меѓународниот турнир во џудо ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ -2022 “ЦЕВИТАНА КУП”

На 09.10.2022 Недела во Прилеп спортска сала на СОУ  Ристе Ристески Ричко Прилеп, во организација на ЏК Сеишин -Прилеп се одржа 12-ти Меѓународен Турнир во Џудо ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ -2022 “ЦЕВИТАНА КУП”.

На овој Турнир учество зедоа вкупно 385 Натпреварувачи од 43 клубови од 7 Држави

  1. Македонија ( 14 клубови)
  2. Грција (11 клубови)
  3. Црна Гора ( 6 клубови)
  4. Србија ( 4 клубови)
  5. Бугарија (4 клубови)
  6. Албанија (2 клубови)
  7. Косово ( 2 клубови)

Организаторот имаше обезбедено спортска сала која беше поставена според сите протоколи за  натпревари од овој вид, која за волја на вистината беше исполнета до последното место. Борбите се одвиваа на 4 џудо борилишта а правдата ја делеа и џудо судии од нашата држава и странство.

На големо задоволство на клубот организатор, по двегодишна пауза поради ковид пандемијата овој Турнир се врати на голема врата и ќе биде запаметен како еден од најголемите спектакли кои досега се случиле во нашиот град.

Согласно сумираните  резултати од натпреварувачката комисија за најуспешни клубови по возрасни категории и добитници на пехари се:

Помлади пионери-ки: ЏК Преспа Ресен

Помлади пионери: ЏК Бор Србија, 

Пионери: ЏК Црногорац Цетиње, Ц.Гора

Пионерки: ЏК Сакура Катерини Грција 

Кадети: ЏК Велико Градиште Србија

Кадетки:ЏК Сакура -Катерини Грција

Севкупен победник на овој Турнир според бројот на освоени медали е Џудо Клубот Сакура Катерини Грција.

За сите натпреварувачи кои освоија места на пиедесталот, организаторот имаше обезбедено награден фонд од Дипоми, медали и посебна награда за прваците во секоја тежинска категорија – парфем.

Инаку клубот ја задржа традицијата за покана и присуство на специјални гости од џудо фелата а оваа година беа присутни:

  1. Г-ин Зоран Миловиќ џудо мајстор 8- ми дан од Црна Гора,
  2. Г-ин Бојан Миличевиќ, Директор на Маркетинг комисијата при Балканската џудо асоцијација
  3. Г-ин Владимир Трпаноски Претседател на џудо федерацијата на Македонија, како и други гости членови на комисиите, телата и органите при Џудо федерација на Македонија.

Турнирот официјално го отвори градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи