Прилепскиот параглајдерист Мартин Јованоски прв на Светскиот куп во Јужна Кореја


Прилепскиот параглајдерист Мартин Јованоски уште еднаш докажа дека е број еден во овој спорт во светски рамки. Тој го освои првото место на Светскиот куп во прелети кој се одржа во Јужна Кореја. Ова е втор Светски куп за сезоната 2022 кој го освојува Јованоски, после оној во Турција во Аксаре. Инаку Јованоски е во Кореја по покана на сопственииот на Gin Gliders Inc., една од најпознатите компании во светот за производство на опрема за параглајдери.

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи