Претставата „Круг“ на репертоарот на театарот „Војдан Чернодрински“ за престојниот викенд

Претставата „Круг“ е на репертоарот на театарот „Војдан Чернодрински“ за престојниот викенд. Ќе бидат одиграни 2 претстави и тоа во петок (14.10) и сабота (15.10) од 19 и 30 часот.

Станува збор за престава според делото на Едвард Олби, во која како режисер и сценограф се јавува Јован Ристовски. Костимографијата е на Андреј Ѓорѓиевски, додека драматург и превод од англиски изработи Лидија Митоска – Ѓорѓиевска.

Играат:

СЕМ – ИГОР ТРПЧЕСКИ

ЏО – ДАНИЕЛА ИВАНОСКА

ЛУСИНДА – НАТАША АЧАНСКИ

ФРЕД – ДИМИТАР ЦРЦОРОСКИ

ЕДГАР – МИХАЈЛО МИЛЕНКОСКИ

КЕРОЛ – АНГЕЛА НАУМОСКА

ОСКАР – ДИМИТАР ЃОРЃИЕВСКИ

ЕЛИЗАБЕТ – МАРИЈА СПИРКОСКА ИЛИЈЕСКА

Инспициент: Елена Иваноска

Тон мајстор и дизајн на звук: Томе Темелкоски

Суфлер: Лилјана Батлеска

Светло: Ристе Гркоски

Сликар исполнител: Пеце Ристески

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи