ССМ: Ниту еден колективен договор не смее да биде откажан или ревидиран

Facebook
Twitter
Email
Print

Ниту еден колективен договор на ниво на гранка или општ колективен договор, не може да биде откажан или ревидиран за одредбите кои имаат фискални импликации, е ставот на Претседателството на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

Ваквата одлука на ССМ е донесена едногласно на 32. седница на Претседателството како највисок орган на синдикатот.

„Нема да дозволиме намалување на работничките права преку кратење на плати, неисплаќање на додатоци и надоместоци од плата. ССМ и гранковите синдикати при ССМ нема да даваат согласност за какви било измени и дополни на колективните договори во насока на намалување на работничките права“, порачуваат од ССМ.

За евентуално директно кршење на Уставот, националните закони и меѓународните трудови стандарди, ССМ најавува дека ќе ги информира европските и светските синдикални организации, Меѓународната организација на трудот, Европскиот совет и сите надлежни институции на домашно и светско ниво.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи