Јавната администрација делумно ќе работи од дома?!

Facebook
Twitter
Email
Print

Намалување на прекувремената работа за преку 20 отсто во МВР, во АНБ, како и во Агенцијата за разузнување, работа од дома на вработените со ротации, па дури и суспензија или укинување на колективните договори се дел од мерките  што биле разгледувани на денешната четиричасовна седница на Економско-социјалниот совет, која беше прекината, откако Владата, синдикатите и работодавачите останаа со спротиставени ставови.

Покрај овие мерки, претходно беше најавена и мерката за намалување на платите за 10% .

Дел од овие мерки, како укинувањето на колективните договори се неприфатливи за синдикалците од јавниот и приватниот сектор, кои изјавија дека заедно ќе се спротивстават на тоа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи