Оперски гала солистички концерт на Македонска опера и балет утревечер во Прилеп


Национална опера и балет утревечер, среда /26.10.2022 г./ од 19.00 ч. во големата сала од ЦК „Марко Цепенков“ ќе одржи Гала солистички концерт. Влезот е слободен, а  гостувањето на Операта е поддржано од Министерството за култура.

 СОЛИСТИ:

 • Павлина Н. Георгиева
 • Елена Голомеова
 • Невен Силјановски
 • Катерина Стојановска
 • Соња Пендовска – Мадевска
 • Александар Стефаноски

ПИЈАНО :Јанинка Невчева

П Р О Г Р А М А

 1. В. Ди. Киара – Наполитанска песна „La Spagnola“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. Г.Доницети-Арија на Гаспаро од операта „Рита“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. Џ.Росини – арија на Дон Базилио од операта Севилскиот бербер

Исполнува: Александар Стефаноски

 1. Џ. Пучини – Арија на Лаурета од операта „Џани Скики“

Исполнува: Елена Голомеова

 1. Џ.Пучини – Арија на Тоска од операта „Тоска“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Џ.Пучини – Арија на Мизета од операта „Боеми“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. П.Маскањи – Арија на Алфио од операта „Кавалерија Рустикна“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. П.Маскањи – Арија на Сантуца од операта „ Кавалерија Русткана“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Џ.Верди – арија на Фиеско операта Симон боканегра

Исполнува: Александар Стефаноски

 1. Ж.Бизе – Арија на Микела од Операта „Кармен“

Исполнува: Елена Голомеова

 1. Ж.БизеАрија на Кармен од операта „Кармен“ ( Хабанера) – Ж.Бизе

Исполнува: Соња Пендовска – Мадевска

 1. Ш.Гуно – Рондо на Мефистофелес од операта „Фауст“

Исполнува: Невен Силјановски

 1. Штраус – Арија на Аделе од Операта „Лилјакот“

Исполнува: Катерина Стојановска

 1. Џ.Верди – Арија на Леонора од Операта „ La forca del destino Pace“

Исполнува: Павлина Н. Георгиева

 1. Ш.Гуно -Арија на Јулија од операта Ромео и Јулија

Исполнува: Елена Голомеова

  1. Ж.Офенбах – Дует на Антонија и Никлаус од Операта „Хофманови приказни“ Исполнуваат: Елена Голомеова и Соња Пендовска – Мадевска

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи