Поевтинуваат горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука од полноќ да ги намали малопродажните цени на нафтените деривати. Цените на нафтените деривати се намалуваат од половина до два и пол денари за литар.

Имено, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за еден денар и ќе изнесуваат 88 денари за литар, односно 90.5 денари за литар.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2.5 ден и ќе се продава за 100.5 денари за литар. Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалува за 1.50ден. и ќе чини 97. денари за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, се намалува за 0.43 денари и еден килограм мазут ќе чини 49.4 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи