Ставен во употреба новиот камион за отпад кој општина Крушево го набави преку Пелагониско планскиот регион

Ставен во употреба новиот камион за отпад кој општина Крушево го набави преку Пелагониско планскиот регион. Подновувањето и модернизацијата значат помали трошоци, а поефикасна работа.

„Возниот парк и механизацијата на ЈП „Комуна“ се модернизира континуирано. Вложувањето во овој дел од нашата работа значи дека работењето на претпријатието станува поекономично, модернизирано и ефикасно од аспект на исполнување на обврските кон граѓаните.“, изјави ВД директорката на ЈП „Комуна“ Крушево Станка Ефремова Трајкоска.

Камионот за отпад е набавен во рамки на проектот „Подобрување на системот за заштита на животната средина во Пелагонискиот регион преку јакнење на институционалните капацитети за комунални услуги и заштита и безбедност на граѓаните, нивните материјални добра и природното и културното богатство“ на Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион и Министерство за локална самоуправа. Вкупната сума на набавката со вклучен ДДВ изнесува 4.287.317,00 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи