VIDEO – Programi per banesa social për Romët në Kërçovë


Projekti: Programë për banesa sociale për Romët në Kërçovë. Të gjithë meritojnë një shtëpi. Aktivitetet e përbashkëta për të mbështetje dhe ndihmë komunitetin romë në tejkalimin e problemit më të ngutshëm të strehimit. Projekti është në përputhje me strategjinë për romët në Republikën e Maqedonisë së Veriut 2014-2020, e cila synon 5 sektorët më të rëndësishëm për komunitetin rom si: punësimi, arsimi, strehimi, shëndetësia dhe kultura.

Projekti do të sjellë:

  • Programë e zhvilluar për banesat social
  • Të zgjedhura më pak 30 familje dhe të përfshi në programin për banesa sociale
  • Ndërtimi i shtëpivë në zonën (Ivani dol) ë zgjedhur për projektin e banesave sociale

Ndërtimi i shtëpivë social. Procesi i përzgjedhjes së familjëvë që do të përfitojnë shtëpi sociale. Mbështetje për familjet në procesin e transferimit.

Kjo video është financuar nga Bashkimi Evropian. Përmbajtja e kësaj video është përgjegjësi e vetme e Qendrës për Iniciativë Qytetare dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht opinionin e Bashkimit Evropian.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи