Во СОУ „Ѓорче Петров“ се одржа првата работилница од проектот „Cultural Animation as a key against elderly social isolation“


Во просториите на СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп се одржа првата работилница од проектот „Cultural Animation as a key against elderly social isolation“.

„Во рамките на проектните активности, учениците од Франција, Италија, Германија, Хрватска заедно со група на пензионерки везеа, сликаа, се дружеа…и имаше што да си пренесат едни со други -едните со младоста, другите од искуството. Всушност, и основна цел на овој проект е социјална инклузија на старите лица со нивна вклученост во повеќе области од општествениот живот. Ова беше убаво поминат ден со нови, позитивни чувства, радости, пријателства“, велат од СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи