ВИДЕО – ЦK на ВМРО-ДПМНЕ: Предвремени избори најдоцна до пролет и усвојување на нашите 10 мерки за економијата


Вечерва во Прилеп се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за економската и политичка состојба во државава. По нејзиното завршување изјава даде потпретседателот на партијата Владо Мисајловски, кој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ сметало дека оваа влада ја донесла државата во девастирачка состојба каде најглавните проблеми на граѓаните се инфлацијата, растечката сиромаштија, скапата струја, ниските плати и лошиот стандард, а не помалку сложена била ситуацијата и на политички план.

„Владата создавајќи го проблемот со Бугарија државата ја втурна во ќорсокак без надеж за напредок во евро интеграциите. Нема почеток на преговори, но има бугарски диктат. Нема интеграција, но има условувања и откажувања од идентитетот кои се туркаат на мала врата.

Токму поради сето ова Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ усвои две главни барања како одговор на политичката и економската криза.

Првото е организирање на предвремени парламентарни избори најдоцна до пролет 2023та година како единствен излез од економската и политичка криза, и поддршка на Централниот Комитет на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во ставот за неприфаќање на промена на уставот под диктат на Бугарија.

Второто барање се итно усвојување на нашите предлози кои се однесуваат за закрепнување на економијата, стандардот и општественото живеење, а чии предлози се наоѓаат во собрание во форма на предложени амандмански решенија за новиот буџет. Овој пакет од над 10 мерки значи интервентна поддршка на економијата

Бараме:

  1. Одложување на зголемување на даноците преку одложување на предвиденото прогресивно оданочување кое треба да започне од 01.01.23-та година.
  2. Спречување на зголемување на цената на струјата за домаќинствата и бизнисот преку одложќување на предвиденото зголемување на ддв за струја од 05 на 10%
  3. Воведување на викенд без ДДВ до крај на кризната состојба
  4. Поддршка на домашните компании преку намалување на акцизата за течни горива
  5. Парична помош на ученици од основно и средно образование од семејствата со месечни примања помали од просечна плата
  6. Субвенции за зголемување на висината на студентскиот оброк од 120 на 160 денари
  7. Реконструкција на студентските домови
  8. Набавка на нова медицинска опрема за јавните здравствени установи
  9. Зголемување на буџетот за набавка на инсулин
  10. Зголемена капитација на бодовите за матични лекари, стоматолози и гинеколози

Сосема е јасно дека со оваа влада Македонија тоне. Потребни се промени кои ќе обезбедат иднина. Бараме сериозен пристап и сериозен одговор од власта“, рече Мисајловски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи