Вечерва се отвора изложбата на 14-тото издание на Меѓународната колонија ДРЕН 2022

Вечерва во 19.00 часот во Ликовната Галерија при НУЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата на 14-тото издание на Меѓународната колонија ДРЕН 2022.

„Топлите јулски денови и пријатните свежи вечери минуваа исполнети со џагор и одѕвонувачка смеа. Одвреме-навреме, разговорливите гласови кои создаваа врева мигновено стивнуваа и целосно исчезнуваа. Во тие моменти, препуштени на музичките ноти, секој творец обземен од личната творба тивко потонуваше во втрлогот на сопствената креативна имагинација. Како плима и осека, растеа и се намалуваа творечките мисловни и емотивни бранови. Со нивната волшебност и ритимичност неповторливо делуваа и оставаа невидлив отисок во просторно-временскиот континиум. Во ноќните часови, осветленото космичко небо пленеше со својата ѕвездена раскошност нудејќи ронка оддив“, пишува Викторија Димеска, историчар на уметност.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи