ВИДЕО – Над 40% жени и девојчиња кај нас се соочиле со насилство во интернет просторот


Според истражувањата над 40% жени и девојчиња кај нас се соочиле со некаков вид на насилство во интернет просторот, но за жал сторителите се уште доволно не се казнуваат и спречуваат тоа да го прават. Ова беа едни од заклучоците од трибината „Дигиталното насилство врз жени и девојчиња – Препознаj, Блокирај, Пријави” во организација на Обединетите нации, ЕУ и ОБСЕ која се одржа во Прилеп. Ситуацијата била слична во скоро сите држави.

„Се работи за онлајн платформии кои често пати се во сопствеништво на мултинационални компании и начинот да се дојде до сторителите и оние кои што ги организираат овие мрежи, како што беше „Јавна соба“ во Македонија, се многу тешки, но сепак постојат начини нашите органи на прогонот да дојдат до вистинските лица и тие да се соочат со правото и законот“, истакна Жаклина Гештаковска-Алексовска од УНФПА (Фонд за население при ООН-Скопје)

За жал жените и девојчињата не ни го пријавуваат ова насилство кај надлежните, иако добро го препознаваат, а и доколку се пријави судските процеси траеле премногу долго.

„Има многу вакви случаи и затоа ја правиме нашата кампања. Насилството на интернет не било смислено да биде анонимно. Но имаме премногу анонимни ситуации ии премногу насилство во интернет просторот. Државата може да донесува и усвојува закони, но мислам дека главната улога за превенција е кај родителите и наставниците да зборуваат, да работат со децата и да го промовираат доброто наместо лошото однесување“, изјави Росана Дуџак, постојана координаторка на ООН во Македонија.

Ова е втора трибина кај нас од овој вид која е во организација на ОН, а е неменета за подигнување на свеста за борба со дигиталното насилство, првата се одржала во Скопје, а во следниот период ќе вакви настани во Струмица и Дебар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи