Големо поевтинување на горавата од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 4 денари. Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а намалување ќе има и кај Екстра лесното масло за 4,50 денари за литар, како и кај Мазутот М-1 НС за 2,115 ден за килограм.

Согласно новите цени од вечер по полноќ максималните цени на горивата ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС – 95              77,50 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС – 98              79,50 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V)             79,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)        77,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС                                              40,056 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи