Нова цена на струјата најдоцна до 22 декември

Facebook
Twitter
Email
Print

Најдоцна до 22. декември Регулаторната комисија за енергетика ќе ја соопшти новата цена на електричнста енергија за 2023 година најави директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски.

„ЕСМ испрати цени на електрична енергија за тендерите за ЕВН Хоме, за Електродистрибуција и за Мепсо. Напорите се да нема зголемување на цената освен во делот на ДДВ-то кое од пет ќе се врати на 10 отсто. РКЕ ја забрза постапката и помеѓу 20. и 22. декември ќе ги направи пресметките и ќе ја објави новата цена на струја за регулираниот пазар. Владата и ЕСМ сметаат дека треба да има интервенција за одредени категории и блокови“, истакна Ковачевски.

Тој не ја откри висината понудата на ЕСМ за трите тендери но потврди декаво моментов производствена цена на мегават-час струја од домашните капацитети е 73 евра што е повеќе од цената од 48евра по која досега ЕСМ и продаваше струја на ЕВН.

elementor-template id=”49285″]

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи