Еве кои се приоритетите на крушевчани за 2023 година


Овие приоритети произлегоа од консултативните средби на граѓаните со Младинскиот културен центар од Битола, кој е членка на Форумот за граѓански дијалог. Форумот за граѓански дијалог го сочинуваат НВО Инфоцентар, МКЦ – Битола, Мултикултура, Гласен Текстилец, ЦЗО Струга, ГИЖ Свети Николе, Спектар, ЦРМ, Идеа Плус. Консултативните средби се реализирани во рамки на проектот „Граѓанска алијанса за прогресивни промени на локално ниво“, поддржан од меѓународниот центар Улоф Палме.

  • Реконструкција на улици и патишта во градот и поголемите населени места
  • Подобро водоснабдување на цела територија на Општината
  • Легализација на пумпна станица во село Норово
  • Развој на планинскиот туризам – трасирање патеки за велосипедизам
  • Отворање на младински културен центар
  • Реновирање и проширување на учиилиштето во село Алданци
  • Реконструкција на обииколниот пат кај хотел Монтана
  • Реконструкција на патот Врноец – Св. Митрани – Кривогаштани
  • Потпорни ѕидови на улицата Нико Доага
  • Подобрување на бизнис климата – отворање работни места за младите во Крушево

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи