По 5 пат во СОУ „Ѓорче Петров“се организираше креативниот конкурс „Јелена Крстиќ“


Оваа година, по петти пат СОУ „Ѓорче Петров“, професорите од Активот по текстилство и професорката по ликовна уметност Марта Макеска го организираа креативниот конкурс „Јелена Крстиќ“.

Соработник во организацијата и реализацијата на Конкурсот беше и модното ателје Сидор од Скопје и модниот креатор Дејан Сидороски, кој средношколските денови ги поминал во нашето училиште.

„Конкурсот се реализира во чест и спомен на Јелена Крстиќ, талентирана ученичка во текстилно-кожарската струка. Со него се поттикнуваат креативните способности, се развива сенсот за естетика, мода, комуникацијата и пријателството. Истиот е и натпревар на вљубениците во модниот дизајн и уметноста од текстилно-кожарската струка, но и од сите други струки во училиштето и во него победници се сите, зошто разбудувајќи ја својата фантазија, создаваат прекрасни, уникатни творби. Темата на годинашниот Конкурс- „Ултра модерна облека и акцесоари со етно елементи“ создаде спој на модерното и традиционалното видено од перспектива на учениците, па затоа сведоци сме на креативна поплава од ликовни творби и посебно убави акцесоари. Благодарение на спонзорството на компаниите од текстилниот сектор „Тритекс“ и „Комфи Ангел“‚ неколку ученици се одвоија од творечката ризница и добија скромни , но за нив важни награди.

 

 

Семејството Крстиќ -родителите на Јелена, наши пријатели и поддржувачи и оваа година ја додели Гран при наградата на Конкурсот. Секој учесник за спомен доби чаша дизајнирана со обележја и модел од Конкурсот и Сертификат. Благодарност се изрази до модниот креатор Сидор за искрената соработка и иницијативата во своето студио да изработи модел кој ќе го подари на авторот на истиот, до текстилните компании „Комфи Ангел“, „Кули“, „Мартекс“‚ „Хатра“, со кои училиштето соработува и реализира активности и во областа на дуалното образование со учениците од Секторот за Текстил, кожа и слични производи, на учениците и професорите кои дадоа белег на настанот и до директорката на СОУ „Ѓорче Петров“ – Петра Лукароска, поддршка и промотор на сите активности од текстилно-кожарската струка и од сите други струки, се за поголема афирмација на делата на учениците и на училиштето во целина“,велат од СОУ „Ѓорче Петров.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи