Средба на ЈУ Меѓуопштинскиот центар за социјална работа Прилеп со граѓанските организации

Play Video

Денес во организација на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа Прилеп се одржа средба со граѓанските организации кои делуваат за Поддршка на социјално ранливи групи на територијата на општина Прилеп, општина Долнени и општина Кривогаштани.

На средбата граѓанските организации ЛАГ АГРО ЛИДЕР, Колација СЕГА, Станица ПЕТ, Центар за граѓанска иницијатива, АГТИС, Мрежа на Локални Акциони Групи и Достоинствен работник ги споделија искуствата од соработката на граѓанските организации со Центарот за социјална работа Прилеп а воедно беа разгледувани можностите за соработка во наредната година со заедничка цел овозможување на пристап до права, услуги и можности за подобрување на квалитетот на живот на лицата во социјален ризик.

Соработката помеѓу Центарот за социјална работа и граѓанскиот сектор е неопходна за заедничко делување и заеднички придонес во промовирање на концептот на социјална правда и градење на инклузивно и праведно општество.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи