ВИДЕО – По 15-ти пат во Прилеп се организираше Божикната хуманитарна акција


По 15 пат во Прилеп, во организација на хуманитарната организација Св. Никодим Тисмански и Прилепски, која функционира во состав на црквата „Св. Благовештение“ се организираше Божикната хуманитарна акција. Како и повеќе години наназад и годинава беа приготвени 140 пакети со прехрамбени производи и хемиски средства кои ќе им бидат донирани на социјално загрозени семејства. Производите за овие пакети се купија од донациите што граѓаните во изминативе 3 недели ги оставаа во посебни кутии во 4-те православни храмови во Прилеп.

Од овие 140 пакети околу 35 ќе бидат поделени во прилепските села, а околу 105 пакети во градот. Бројот на семејства на кои им било потребна ваква помош за жал секоја година бил се поголем и поголем.

Ваква голема хуманитарна акција се организира и за празникот Велигден. Инаку хуманитарната организација Св. Никодим Тисмански и Прилепски функционира преку целата година и им помага на голем број социјално загрозени семејства, семејства на кои се потребни пари за лекување, операции во странство и слично.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи