Нов грабеж во црквата во с. Дабница – жителите велат никој не не штити, оставени сме сами на себе


Не престаува теророт кој што се случува врз православниот храм Св. Никола во прилепското село Дабница. Во деновите пред Бадник крадци влегле во црквата и при тоа од трпезаријата е украден моторот од фрижидерот,како и други разни кабли.

Пред само еден месец непознати сторители направија вистински масакр на багремовите дрвја засадени во гробиштата во селото Дабница. Уништени и исечени беа 30-тина дрвја, а дел од нив при сечењето паднале и оштетиле дел од надгробните споменици. Гробиштата се во состав на селската црква Свети Никола.

 

Во април оваа година исечени беа дрвјата околу црквата и беше извршена тешка кражба во православниот храм. Крадците го откорнале металниот прозорец од олтарот и на таков начин влегле во објектот. При оваа кражба уништена беше и трпезаријата. Повторно кражба се случи и во јули кога од црквата се украдоа круните за венчавање, кандила, кадилници и други помали предмети кои се употребуваат во богослужбите.

Засега ниту еден од овие сторители не е уапсен. Жителите на Дабница велат дека никој не ги заштитува и се оставени сами на себе, на милост и немилост на криминалците.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи