И оваа година ќе се одржи настанот „На Василица во Прилеп“

Play Video

Во Прилеп продолжува традицијата која што започна минатата година. И оваа година на 13 јануари по повод доаѓањето на Новата Година според Јулијанскиот календар, односно одбележување на празникот Свети Василиј Велики или кај народот познат и како Василица, на платото кај Градскиот Саат, ќе се дели бурек со паричка, ќе има греано вино и топол чај за сите граѓани.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи