20-тина православни верници ќе се обидат да го фатат Светиот Крст во Прилеп

Play Video

Со цел почитување на духот, верата и традицијата, по барање на прилепското архијерејско намесништво, централната манифестација во Прилеп, чинот на положувањето на Светиот крст на Богојавленије (Водици) на 19-ти јануари, ќе се изврши во водите на базенот во дворот во црквата Св. Благовештение.

Големиот Богојавленски водосвет ќе се изврши во 09:30 часот, а Светиот Крст ќе се обидат да го фатат 20-тина православни верници. Оној кој ќе го фати Светиот Крст ќе добие пригодни награди од градоначалникот на Прилеп, Борче Јовечски.

Чинот на осветување на водите ќе се одвива и во населените места во општина Прилеп: Селце(6:45), Витолиште(7:00), Бешиште(9:00), Ново Лагово(10:00), Мало Коњари(9:00), Големо Коњари (10:00), Беровци (11:00), Клепач(10:30), Ерековци, Полчиште(10:00), Галичани(12:00), Чепигово(12:00), Подмол (9:00),Тополчани (11:30), Штавица (10:30) и Загорани (12:30).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи