Од полноќ повисоки цени на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивото се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 84 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 86 денари за литар, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 84,50 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар и ќе се продава за 82,50 денари за литар.

Минимално покачување има и кај цената на мазутот која сега ќе изнесува 41,346 денари за килограм.

Цените на автоплинот и метанот остануваат исти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи