Традиционално одбележан Св. Трифун кај Склештен мост и лозовите насади од Винарија Сарика


Во присуство на голем број наши сограѓани денеска традиционално се одбележа празникот Св. Трифун, во близина на месноста Склештен мост, Прилеп, како и на лозовите насади од Винарија Сарика! Традиционално се направи закројување на виновата лоза. Православниот празник Св. Трифун, кај народот е попознат како заштитник на лозарите.

 

 

 

 

 

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи