Левица Прилеп: Против Општина Прилеп во моментов има 112 тужби – Колку пари сме изгубиле како граѓани?


Пред само неколку денови добивме писмен одговор на нашето прашање: Вкупен број на активни тужби што се водат против Општина Прилеп каде Општина Прилеп е тужена страна и добивме навистина невероватен одговор што се надеваме дека е печатна грешка но НЕ е, велат во соопштението од Левица Прилеп.

„Верувале или не, моменталниот број на активни тужби што се водат против Општина Прилеп е ни помалку, ни повеќе туку цели 112 тужби. Па овде излегува дека општината ја тужел кој стигне. Колку само парични средства сме изгубиле како граѓани на адвокатски трошоци, судски спорови, извршни решенија и извршители можеме само да претпоставиме.

Постои теоретска шанса да станува збор за организирана мрежа каде што општината намерно е оштетувана со ненавремено плаќање фактури и каде истите подоцна преку судско решение или извршител се наплаќани па и десеткратно повеќе со што ги повикуваме МВР оддел за организиран криминал да постапат и да истражат дали е можно на овој начин да биле испумпувани општински пари према бројни тужители.

Воедно го повикуваме портпаролот на Општина Прилеп-Влатко Петкоски не само да се слика по разни прослави и да ни кажува колку блескаме како општина, него и да ја објасни целава ситуација и да каже како дошло до вакви несватливи бројки и колку низ годините општината изгубила финансиски средства по однос тужби“, велат од Левица Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи