Поевтинуваат горивата од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалувањена малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 0,50 ден/лит.

Од 28.2.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 81,50 (денари/литар)
Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 83,50​ (денари/литар)
Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 76,00 (денари/литар)
Масло за горење​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​ 75,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​ ​ 41,266 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи