Бектеши: Минималната потрошувачка кошничка не е 50 000 денари, има грешка во пресметката

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерот за економија, Крешник Бектеши смета дека има грешка во пресметката на минималната синдикална кошничка и поради тоа утре ќе побара средба со Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ).

„Утврдено е од моите советници дека има утврдено грешка во утврдувањето на минималната кошничка. Можеби е ненамерна или техничка грешка дека таа изнесува 50.000 денари. Кошничката не надминува 43.000 денари согласно методологијата што била претходно. Двапати се калкулира од август наваму со инфлацијата во методологијата и во сите елементи кои беа наведени во претходната методологија“, порача денес Бектеши.

Според податоците што на 7 март ги објави ССМ, за да ги обезбеди основните потреби, на едно четиричлено семејство во февруари му биле потребни 50.909 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи