Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Дизел горивото и бензинот од 95 октани вечерва по полноќ ќе поевтинат за по два денари од литар, додека цените на бензинот од 98 октани, како и на нафтата за домаќинствата не се менуваат. Намалување на цената ќе има кај мазутот за 1,888 денари по килограм.

Ова се новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 85,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 75,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 76,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 39,779 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи