Ново намалување на цените на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

Со новата одлука на РКЕ, од полноќ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати. Според одлуката на РКЕ, дизелот поевтинува за денар и половина, а бензините за половина денар.

Па така, литар дизел од полноќ ќе чини 74 денари, бензинот еуросупер БС-95 ќе се продава за 81 денар за литар, а бензинот еуросупер БС-98 ќе има цена од 83 денари за литар.

Освен бензините и дизелот, Регулаторната комисија за енергетика одлучи од полноќ да се намалат и цените на екстра лесното масло и на мазутот. Литар масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 73,5 денари, а се намалува и залопродажната цена на мазутот М-1 НС за 1,649 денари за килограм и ќе изнесува 38,130 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи