Прилеп меѓу градовите со најмногу пријавени гласачи за престојните бугарски избори

Само 169 бугарски државјани кои живеат во Македонија се пријавиле да гласаат на парламентарните избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април годинава.

Станува збор за лица кои ќе гласаат на избирачките места што на денот на изборите во Бугарија ќе бидат отворени во Македонија, како и во други држави во Европа и во светот.

Во шесте градови, каде што има пријавено гласачи, најмногу ќе има во Кавадарци и во Прилеп, а најмалку во Битола, градот во кој се отвори бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“.

Конкретно по градови, бројот на пријавени гласачи е:

Скопје – 15 гласачи;

Кавадарци – 42 гласачи;

Битола – 9 гласачи;

Прилеп – 41 гласач;

Струмица – 22 гласачи;

Тетово – 40 гласачи.

Инаку бројот на лица кои на пописот во 2021 година во Македонија се декларираа како Бугари, пак, беше 3.504.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи