Донација на дидактички помагала за сензорната соба во склоп на градинката “Весело Штркче” во Обршани

Денес Мрежата на ЛАГови во партнерство со ЛАГ АГРО ЛИДЕР донираа едукативни играчки и дидактички и моторички помагала за сензорната соба во ЈОУДГ “Весело Штркче” во Обршани.

Со ова проектна активност, од денес наставниот и стручниот кадар во градинката, но и од основното училиште во Обршани ќе имаат на располагање нови алатки за работа со децата, а особено за децата и/или учениците со интелектуална попреченост, аутистичен спектар и др.

Квалитетното образование во претшколска возраст и инлузивноста се предизвик за сите нас, што бара континуирано вложување во програми целосно адаптирани на индивидуалните потреби на децата и создавање на можности за нивна реализација.

Донацијата е обезбедена во рамките на проектот eHelp СМакедонија – Подобрување на пристапот до социјални услуги преку дигитализација и вмрежување, кој го спроведуваат австриските организации Regionalmanagement regio³, Leader Region FUMO и Zeitkultur Oststeirisches Kernland во соработка со Мрежата на ЛАГОВИ од нашата држава со финансиска поддршка на Сојузното австриско министерство за социјални политки, здравство, нега и заштита на потрошувачи.

Во рамките на проектот се споделуваат добри практики од Република Австрија  кои опфаќаат различни области меѓу кои Европската гаранција за деца, социјални услуги за лица со попреченот,  и сл. а воедно се воспоставува соработка со институции/организации од Република Австрија во насока на поддршка и придонес кон поквалитетно и инклузивно образование.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи