Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

Facebook
Twitter
Email
Print

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат од половина до еден денар за литар, а цената на бензините се зголемува за исто толку, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за еден, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за половина денар за литар, па така ќе се продаваат за 72, односно за 71,5 денари за литар. Малопродажната цена, пак, на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 за половина дена за литар. Од ноќеска на полноќ ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 83, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 85 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,652 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 39,391 денари.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи