Градоначалникот Борче Јовчески на сите православни христијани им ги честита Велигденските празници


По повод овој голем ден, Христовото воскресение – Велигден на сите наши сограѓани, православни христијани им посакувам многу здравје, среќа и бериќет, им посакувам во мир и благосостојба да ги поминат претстојните Велигденски празници заедно со своите семејства.

Големиот христијански празник Велигден ни дава можност да шириме љубов и позитивна енергија, да се грижиме и правиме добри дела, да ја чуваме традицијата, да го негуваме културното и историското наследство, да ја негуваме верата и да бидеме сплотени во зачувувањето на нашиот македонски идентитет.

Вербата и искреноста имајте ги во вашите души не само за овој празник, туку во текот на целиот ваш живот, сакајте се, простувајте и во Бога верувајте.

Ви го честитам Велигден и ви посакувам да го поминете во прекрасна топла атмосфера со своите фамилии.

Христос воскресе – навистина воскресе! Честит Велигден!

Градоначалник на општина Прилеп, Борче Јовчески

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи