ВИДЕО – Спектакл во Крушево од 19 до 21 мај – по 4 пат Macedonian 4×4 Trophy


Во Крушево на 19, 20 и 21 мај ќе се случува вистински спектакл со гости од повеќе Балкански држави. По 4-ти пат ќе се одржи најпознатиот настан во регионов „ Macedonian 4×4 Trophy“. Еве како изгледаше тоа минатите години.

Macedonia 4×4 Trophy е трка, коjа се одвива во три такмичарски класи Challenge, Adventure и UTV исто така и Турист. Во трката ке се мери вкупно освоено време (total time) од сите нагласени етапи.

Класи и задолжителна опрема:

– Challenge Класа:
Задолжителна опрема: Кацига (возач и совозач), Rollbar, Сигурносен каиш ( прицврстен на четири точки ), Предно витло, Каиш за витло, 2 ПП апарати од 1кг или 1 од над 2кг, Трип метар (мерач на метри), MudTerrain (МТ) гуми.

– Adventure Класа:
Задолжителна опрема: Кацига (возач и совозач), Rollbar, Сигурносен каиш ( прицврстен на три или повеке точки ), Предно витло, Каиш за витло, 2 ПП апарати од 1кг или 1 од над 2кг, Трип метар (мерач на метри), MudTerrain (МТ) гуми до 35″

– UTV Класа:
Задолжителна опрема: Кацига (возач и совозач), Rollbar, Сигурносен каиш, Предно витло, Каиш за витло, 2 ПП апарати од 1кг или 1 од над 2кг, Трип метар (мерач на метри), MudTerrain (МТ) гуми.

Турист класа – нема задолжителна опрема.

Натпреварот ќе се одвива во следните фази:
• 19/05 2023: Пролог за стартна позициjа околу 6km оффроад пат по патна книга
• 19/05 2023: Ноќната етапа ќе се вози околу 20km оффроад пат по патна книга; со 3 до 4 тешко минливи специјални испити.
• 20/05 2023: Ќе се вози околу 50km оффроад пат по патна книга; со 6 до 7 тешко минливи специјални испити.
• 21/05 2023: Ќе се вози околу 15км по патна книга и Затворена (кружна) стаза за Финале.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи