„Материјалот и формата“ – отворена прва самостојна изложба на Славчо Павлоски


Во Ликовната галерија во ЦК „Марко Цепенков” во Прилеп, вчера (28.4.2023) беше отворена првата самостојна изложба на скулптури „Материјалот и формата” од младиот уметник Славчо Павлоски, кој се претставува со 15 дела изработени во мермер и дрво.

За изложбата најпрво говореше Игор Тасески кој рече дека Павлоски е талентиран уметник кој со неговите дела ја  истражува меката и тврдата форма во мермерот и дрвото, и дека скулптурите даваат различен визуелен ефект.

 

Професорот Александар Џинго посочи дека Павлоски е вонреден талент кој верно чекори по стапките на осознавање на уметноста и со својата посветеност влегол во канализирање на својата дарба и го покажал раскошниот талент.

Славчо Павлоски е студент на ФЛУ  при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, на отсек вајарство, под менторство на проф. м-р Гоце Наневски. Има учествувано на повеќе ликовни колонии, а со изложба на слики  се преставил  во Нови Сад, Р. Србија. Член е на Друштвото на ликовни уметници- Прилеп.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи