ВИДЕО – Учениците и наставниците од „Добре Јованоски“ го одбележаа 5 Мај – Денот на македонскиот јазик


Попладнево со пригодна програма во театарот Војдан Чернодрински, учениците и наставниците од „Добре Јованоски“ го одбележаа 5 Мај – Денот на македонскиот јазик.

„Се додека има благонадежни ученици и наставници јазикот ќе живее низ нивните грла, ќе допре до нивните срца, ќе владее со нивниот разум со цел да го пренесат на идните генерации. За јазикот можеме сите! Силно, моќно и смело!“, е пораката која вечерва се упати пред присутните на свечената академија.

Еве дел од вечерашната атмосфера низ фото и видео.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи