SAMOKOV XTREME по втор пат – возење со теренски возила, мотокрос, АТВ возила, МТБ велосипеди, планинарски тури


Форум за авангардна креативност-ФАК е здружение на граѓани кое повеќе од 20 години работи во областа на културата и уметноста, во насока на промоција на културниот идентитет препознатлив во меѓународни рамки. Насочен кон заштитата на културното наследство, како и кон подобрување на условите на граѓаните за квалитетен живот, Форум за авангардна креативност реализираше повеќе значајни проекти во областа културата и културниот туризам. Исто така мотивирани од трендовите на авантуристичкиот туризам, ФАК организира и помага во организација на традиционални меѓународни аутдор настани на полето на активниот туризам во повеќе региони низ Република Македонија.

На 3 и 4 јуни 2023 г. во Самоков и Белица (Општина Македонски Брод) во организација на Општина Македонски Брод и здруженијата: Форум за Авангардна Креативност, Вело Че и САМОКОВ ЕКСТРЕМ, втор пат ќе се одржи фестивалот на отворено SAMOKOV XTREME на кој очекуваме да земат учество повеќе од 500 спортисти и љубители на природата.

На фестивалот, учесниците ќе можат да се претстават во следните спортски категории, и тоа :

  • возење со теренски возила ( џипови)
  • возење со мотокрос
  • возење со АТВ возила
  • возење со МТБ велосипеди
  • планинарска тура

Покрај спортскиот дел на фестивалот,предвидена е и културно-забавна програма со учество на естрадните артисти Елена Јовческа и Дарко Билбиловски со нивните бендови, кои ќе настапат во саботата на 03ти јуни во кампот на фудбалскиот стадион и учество на реномиран DJ кој ќе ги забавува присутните за време од двата дена кога ќе се реализира настанот.

Главната цел на проектот е развојот на туризмот во Поречкиот регион и поставување на Македонија на мапата на атрактивни дестинации за алтернативен туризам. Очекуваме успешно организиран настан, кој ќе биде голем адут во иднина за организирање на поголеми интернационално посетени настани, со цел промовирање на поречкиот регион и Македонски брод.

Ова се информациите за спортските дисциплини кои ќе ги содржи фестивалот на отворено SAMOKOV XTREME :

Велосипедска тура

Велосипедската тура е во организација на Здружението ВЕЛО ЧЕ и годинава ќе се одржи по јубилеен петти пат. Базата и стартот на вело турата ќе бидат во ресторанот Чифлик во с. Белица.

На учесниците ќе им бидат понудени две велосипедски тури, и тоа :

Мала Тура – GREEN TOUR … која се вози по течението на река Треска…со освежување во с.Црешнево ;

Голема Тура – EPIC TOUR … која се вози до Фојник каде велосипедистите ќе ги чека пункт за освежување;

Планинарската тура

Планинарската тура е со должина од околу 15км ќе се одвива по следната релација : Старт од кампот во Самоков –  с.Ковач – с.Бенче- враќање во Самоков.

Сакаме да напоменеме дека при реализацијата на велосипедската и планинарската тура ќе бидат ангажирани искусни планински и велосипедски водичи со големо искуство на настани од ваков тип.

Турите со теренски возила

АТВ возила и мотокрос ќе се возат двата дена(сабота и недела) на релација :

Сабота 03 јуни 2023г

Самоков – Добра вода – с.Бенче – Самоков

Недела 04 јуни 2023г

Самоков – с.Рамне – с.Брест – Фојник планина – с.Требовље – Самоков.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи