9 години Критична Маса – Прилеп мора да биде вело град!

Во среда, 31.05.  во 18 часот ќе се одржи 79-тата по ред Критична Маса во Прилеп под мотото „Прилеп мора да биде вело град“, со која воедно ќе се прослави и 9-от роденден на Критична Маса – ПрилепНаТочак.

„Оваа среда возиме низ прилепските улици, се дружиме и ја испраќаме пораката до надлежните институции која гласи „Прилеп мора да биде вело град“. Во месец мај го прославуваме 9-от роденден на Критична Маса – ПрилепНаТочак, ние сме тука, а борбата за подобри вело услови низ градот продолжува“, велат од ПрилепНаТочак.

Велосипедската инфраструктура во Прилеп е скоро и непостоечка, а и таа што ја има често е узурпирана од контејнери и паркирани возила, или пак воопшто не е обележана, поради што преставува вистински предизвик за велосипедистите во градот да се движат и чувствуваат безбедно. Придобивките од користењето на велосипедот како превозно средство, но и општо од самото возење на велосипед ги знаеме сите, па затоа ајде сите љубители на велосипедизмот од Прилеп во среда во 18 часот да се појавиме во што е можно поголем број, да докажеме дека и ние сме рамноправни учесници во сообраќајот, но и да се избориме за сигурна и безбедна велосипедска инфраструктура каква што заслужуваме.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи