ВИДЕО – Бидете дел од најбараните професии на пазарот на труд кај нас – СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп


СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп има 5 струки со 9 образовни профили. Тука се здравствената струка, струката лични услуги, текстилно-кожарската, шумарско-дрвопреработувачка и геолошко-рударската и металуршка струка. Во здравствената струка има 3 профили, 2 паралелки за струката медицинска сестра и по 1 паралелка за профилот медицински техничар и физиотерапевтски техничар. Во струката лични услуги има 2 профили, техничар за козметичка нега и убавина и фризери. Во шумарско-дрвопреработувачката струка има 1 паралелка, во текстилно-кожарската исто така е планирана една паралелка, која што е дуална, а во геолошко-рударската и металуршка струка ќе има 2 паралелки, една со 4, а друга 3 со годишно траење. Бидете и вие дел од најбараните професии на пазарот на труд кај нас.

Погледнете како изледаат образовните струки и профили во училиштето и како се одвива наставниот процес.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи