ВИДЕ – Мицкоски: До бирократите во Брисел, ќе се срамите што се сликате гушнати со овие криминалци, ние нема да прифатиме уставни измени под ваков диктат


Имам една порака и до претставниците на меѓународната заедница, до луѓето во Брисел, до бирократите, се договаравте и преговаравте со луѓе кои што немаат никаков политички кредибилитет и авторитет да направат нешто за народот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната трибина во Прилеп.

„Се договаравте и преговаравте со луѓе позади кои што стојат основани сомневања за сторен криминал или да скратам се договаравте со потенцијални затвореници и ќе се срамите еден ден кога ќе излегуваат вашите слики на медиумите во вашите држави како се гушкате и како се прегрнувате со овие луѓе.

Тие криминалци не можат ништо да одработат, тие знаат да одработат само за сопствените џебови и за својот интерес. И затоа тоа што сте го договарале и преговарале тие не можат да ви го испорачаат.

Затоа мојот предлог е до вас, бидејќи само вас ве слушаат, тие не го слушат народот бидејќи вие ги бирате, не народот, затоа кажете им, охрабрете ги и излезете на избори, народот нека одлучи, а потоа сме подготвени да седнеме и да разговараме за достоинство. Да разговараме за нови околности и фер шанса за овие луѓе, исто тоа што го имаа и другите народи во Европа. Вака по диктат нема да прифатиме и нема да има уставни измени“, кажа Мицкоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи