ВИДЕО – Во Прилеп од предвидените 802 првачиња се запишале само 480, иселувањето е алармантно


Алармантно намалување на бројот на запишани првачиња во Прилеп. Од предвидените 802 деца кои требало да се запишат во 10-те основни училишта, во прво одделение се запишале сдамо 480. Во едно пак од училиштата бројката е толку драстична што од предвидените околу 190 ученици, се запишале само 50 првачиња. Иселувањето се гледа како главна причина за оваа катастрофална ситуација.

А верувам дека оваа бројка и оваа состојба е во сите општини, така што ние како Општина Прилеп сме навистина загрижени, каде заминуваат младите, а сметајте дека на секое едно дете заминуваа и родителите, а можеби и братчиња и сестричиња така што бројката на луѓе кои се иселуваат е и тоа како забележителна“, истакна Гоце Бумбароски, одделенски наставник во ООУ „Кочо Рацин“ – Прилеп и службеник за млади во Општина Прилеп.

Загрижени се и директорите на училиштата кои велат дека овој негативен тренд секоја година е се поголем и поголем, без изгледи дека ќе стопира во скора иднина. Се очекува запишување на првачиња и во месец август, но тоа ќе бидат минимални бројки.

„Пред 3 години имавме 90 запишани првачиња, лани 80, а оваа година стасавме до бројка од 50 првачиња. На што се должи тоа? Според мене е за тоа е виновна миграцијата, а знаете дека имаме 2 вида на миграција, времена и трајна. Оваа миграција која сега се случува во Македонија е трајна. Родителите одат и не се враќаат. Тоа е проблемот што не опфаќа сите нас и длабоко не загрижува“, изјави Ахил Јаков, директор на ООУ „Климент Охридски“.

Доколку продолжи овој тренд дел од експертите во оваа област велат дека ќе се бара од Министерството за образование и наука намалување на законската рамка од минимум 24 ученици во едно одделение, за да не дојде до испуштање од работа на наставниот кадар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи