Критична маса #80 – УТРЕ МОЖЕШ ДА БИДЕШ И ТИ!

Утре ќе се одржи 80та Критична маса која ќе се вози под мотото „УТРЕ МОЖЕШ ДА БИДЕШ И ТИ!“

„Безбедноста на градските улици е надвор од контрола. Секој ден имаме нови и нови случувања. Млади и неискусни, под дејство на алкохол и опојни дроги, без соодветни помагала за гледање, секој што помислил седнал во автомобил и вози. Крајно време е МВР да ја превземи и врати контролата и безбедноста низ нашите улици, а Општина Прилеп да ја направи соодветната инфраструктура за сите ние да се чувствуваме безбедни.

Пред само дваесетина денови се случи немил настан на кој беше убиена наша 42годишна другарка #НаТочак, направивме мирен протест кој се одржа пред камената бина, присутни беа дел од вело-здруженија и засегнати граѓани кои го изразија својот револт кон немањето на услови за одвивање на нормален и безбеден сообраќај низ градот. Испратен беше апел до надлежните институции ( Министерство за внатрешни работи / Мinistria e Punëve të Brendshme и Општина Прилеп ) за итно решавање на овај проблем.

Оваа среда правиме уште еден мирен протест собираме потписи за да испратиме и петиција до Општина Прилеп и МВР. Секој заинтересиран е добредојден во поддршката на оваа акција“, велат од ПрилепНаТочак.

Критична маса започнува во 19 часот на плоштадот Александрија, кај камената бина.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи