Се намалува цената на дизелот, бензините со иста цена

Од полноќ за еден денар поевтинува дизелот, а цените на останатите нафтени деривати остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно новата одлука, дизелот ќе се продава по цена од 70 денари за литар, Еуросупер БС-95 по цена од 80 денари за литар, а Еуросупер БС-98 по цена од 82 денари за литар. Цената на Екстра лесното масло за домаќинство останува 69 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се зголемува за 0,022 ден/кг и сега ќе изнесува 41,029 ден/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи