ВИДЕО – Општина Прилеп ќе кофинансира 1 милион денари во изградбата на инклузивно детско игралиште на Паркот на Револуцијата


Како Совет на Општина Прилеп дојдовме и до финалната фаза на она што го работевме како нов процес во нашата општина и она што го додадовме во Статутот на Општина Прилеп, а тоа е новата форма на граѓанско одлучување, изјави денеска претседателот на Совет, Дејан Проданоски.

„Форумите во заедниците и проектот кој заедно со донаторите, односно со УНДП треба да се случи во Прилеп, донесовме одлука за кофинансирање со која Општина Прилеп учествува со 1 милион денари во изградба на инклузивно детско игралиште кое што ќе се најдува на Могилата на непобедените, а беше по избор на граѓаните кои учествуваа на четирите форумски сесии и донесоа одлука дека тоа е најприоритетно што треба Општина Прилеп да го направи“, кажа Проданоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи